سپر موشکی چیست؟

خیلی ها فرض می کنند که سپر موشکی یک موشک هستش که می تونه یک موشک بالستیک رو به راحتی قبل از برخورد به هدف روی اسمون نابود کنه. ولی اصلا اینجورینیست چون اگه به همین راحتی که میگن بود دیگه کسی موشک بالستیک نمی ساخت .اگه قرار باشه یک کشور موشک بالستیک شلیک کنه و اون یکی با سپر موشکی بزنش .چرا دیگه از موشک بالستیک استفاده بشه.(اگه اینجوری بود یعنی هزینه وقت الکی برای ساختش.

چگونگی کارکرد سپر موشکی!

برای اینکه چگونگی کارکرد سپر موشکی رو متوجه بشیم باید اول مراحل پرتان موشک بالستیک رو بدونیم.

خوب برای شلیک موشک بالستیک اول یک هدف رو مشخص می کنند .و بعد  شلیک موشک اوج می گیر تا بالای اتمسفر میره تو این مرحله منع سوخت اولش جدا می شه و منبع دوم فعال می شه. و به سوی هدف میره.

با سرعت بسیار بالا.وقتی موشک کل راه رو طی کرد و به بالای هدف رسید موقع سوقط فرا می رسه.تو این مرحله کلاهک جنگی(یا اتمی تا شدیدا انفجاری)از منبع جدا میشه و با حالت سوقط وارد جو میشه که این کار سرعت اونو تا 4 الی 5 برابر بیشتر می کنه .که رهگیری و انهدام موشک تو این مرحله غیر ممکنه بخاطر سرعت غیر تصورش.و بعد از سوقط ازاد به هدف می خوره البته امروز دقت موشک های بالستیک 350 ال 650 متر هستش یعنی توی این محوطه با زمین برخورد می کنه .که برای کلاهک اتمی که هیچ ایرادی نداره. و برای کلاهکهای شدیدا انفجار هم کمی ایراد داره چون از قدرت تخریب کمی کم می کنه ولی تاثیر خودش رو میزاره.

 

رهگیری!

اول اینکه سپر موشکی باید تو مسیر موشک بالستیک باشه بیشتر روی کشتی ها نصب شده ولی خودتون که می دونید امریکا می خواد تو اروپا هم نصب کنه.

وقتی موشک شلیک میشه تا به بالای اتمسفر برسه کسی متوجه نمی شه وقتی به اتمسفر رسید کشور مقابل با ماهواره های نظامی متوجه موشک می شه و سری به واحد های سپر موشکی گزارش میده (توی این موقع کشور مقابل 6 الی 30 دقیقه وقت مقابله داره به هدف مورد نظر بستگی داره.

تنها موقعی که می شه موشک بالستیک رو بزنن وقتی هستش که داره تو جو به طرف هدف حرکت می کنه. البته سپر های موشکی زیادی ساخته شده ولی هیچ کدوم کارامد نبوده وفقط سپر موشکی امریکا با خانواده موشsm3 موفق بودن یادتون نره 30 درصد یعنی 70 درصد امکان برخورد وجود داره.

خوب توی اون موقعه کشتی به محل ازام می شه واگه قبلا تو محل بود که هیچ.این کشتی باید با رادارها پیشرفتش موشک بالستیک رو رهگیری کنه و در زمان دقیق شلیک کنند چون موشک با سرعت بسیار بالایی حرکت می کنه.باید یک عالمه محاسبات ریاضی بسیار دشوار انجام بدن که چه موقع موشک رو شلیک کنند تا در یک زمان معین هر دو تو یک مدار باشن.

خوب حالا شلیک شد و اگر محاسبات و شانس و از همه مهمتر سپر بتونه از 30% خودش استفاده بهینه کنه

میتونه موشک رو بزنه ولی اینجا 70% هم شانس برخورد نکردن هستش.از همه مهمتر موقع حمله فقط یک موشک بالستیک شلیک نمیشه.

 

درسته سپر موشکی امریکا کارامدترین  سپر موشکی دنیا وپیشرفته ترین اونا هستش ولی چون هیچ سپر موشکی از 30 % بیشتر نتونسته با موشک بالستیک مقایله کنه و این سپر هم  فقط دست امریکا هستش .دیگه هیچ کشور دیگه ای این سپر رو نداره.

ولی انگار امریکا بخاطر انکه از ایران و روسیه می ترسه می خواد تو چندتا کشور اروپایی سپر نصب کنه .که به نظر نمیاد بتونه چون روسیه هیچ وقت اجازه نمیده و حتی تهدید حمله هوایی به سپر موشکی امریکا کرده اگر تو اروپا نصب کنه.

در نتیجه سپر موشکی اون چیزی نیستش که همه فکر می کنند .چون هنوز موشکهای بالستیک قدرت تخریب و هوجمی خودشونو دارن و می تونن هدف خودشونو نابود کنند.

منبع:http://gun2.persianblog.ir